Jeżeli zamierzasz pozostać w Niemczech przez ponad 3 miesiące, bez względu na to jaki jest charakter ma twój pobyt, musisz dopełnić formalności meldunkowych.

Za niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi grzywna.

Jeżeli zamierzasz pozostać w Niemczech przez ponad 3 miesiące, bez względu na to jaki jest charakter ma twój pobyt, musisz dopełnić formalności meldunkowych. Za niedopełnienie obowiązku meldunkowego grozi grzywna.

Jeżeli więc zamierzasz pozostać w Niemczech przez ponad 3 miesiące bez względu na to czy jesteś studentem, czy przyjechałeś do pracy lub innych względów –  musisz się zameldować – zależnie od kraju związkowego – w ciągu siedmiu lub w ciągu 14 dni po przyjeździe.

Gdzie się zgłosić?

W Niemczech nie ma jednej państwowej instytucji, która zajmuje się sprawami meldunkowymi. Urzędy w poszczególnych miastach mają różne nazwy, przeważnie są to: Bezirksamt, Einwohnermeldeamt, Stadtverwaltung, Bürgerservice, Einwohneramt, Kreisverwaltung.

Wyszukuj w wyszukiwarce adres urzędu o nazwie Bürgeramt, Einwohnermeldeamt, Kreisverwaltung w twoim miejscu zamieszkania i dodaj słowo “Anmeldung”.  Wtedy z pewnością wyszukiwanie będzie skuteczne.

Jakie dokumenty są potrzebne do zameldowania?

  • ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport
  • adres zamieszkania w Niemczech, np. mieszkania, hotelu, itp. Jeśli wynajmujesz mieszkanie wtedy konieczna będzie umowa najmu – Mietvertrag.
  • wypełniony formularz meldunkowy.  Formularze meldunkowe mogą mieć w różnych urzędach różne nazwy Anmeldeformular, Meldeschein, Anmeldevordruck, itd.

Ważne:  W formularzu meldunkowym trzeba podać jakiego się jest wyznania, co zaskakuje wielu cudzoziemców. Nie wszyscy wiedzą, iż w Niemczech obowiązuje  podatek kościelny.

Po wpisaniu Cię do rejestru mieszkańców urzędnik wyda Anmeldebestätigung lub Meldebescheinigung, czyli zaświadczenie o zameldowaniu. To jeden z najważniejszych dokumentów w momencie osiedlania się w Niemczech. Potrzebny jest m.in. aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne, założyć konto w banku i do załatwienia wielu innych formalności choćby załatwieniu zasiłku rodzinnego.

Categories: Niemcy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *