Zmiana opodatkowania dochodów uzyskanych w Austrii przez polskich obywateli
Od 01.01.2019 zmienił się sposób opodatkowania austriackich dochodów w Polsce
Do końca roku 2018 dochody były opodatkowane wg tzw. metody wyłączenia z progresją. Obecnie obowiązuje metoda proporcjonalnego odliczenia.
Stąd rozliczając w tym roku (2020) dochody z Austrii trzeba będzie to zrobić na nowych zasadach.
Rozliczanie zagranicznych dochodów zgodnie z metodą proporcjonalnego zaliczenia oznacza obowiązek złożenia w Polsce zeznania podatkowego, w którym należy wykazać dochody z pracy za granicą. Obowiązek ten wystąpi bez względu na to, czy oprócz dochodów z zagranicy podatnik uzyskał inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce.
Dochody z pracy za granicą należy wykazać na formularzu PIT-36, wraz z załącznikiem PIT/ZG (Informacja o wysokości dochodów/przychodów z zagranicy i zapłaconym podatku).
dlaczego tak ?
Wielostronna konwencja podatkowa (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties, tzw. konwencja MLI) to umowa podpisana 7 czerwca 2017 r. przez ponad 100 państw. W przypadku Polski zakłada ona zmianę zawartych przez nasz kraj 78 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. To ta konwencja MLI zmieniła w niektórych polskich umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania metodę unikania podwójnego opodatkowania – z metody wyłączenia (zwolnienia) z progresją na metodę odliczenia (zaliczenia/kredytu) proporcjonalnego.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązek dotyczy osób pracujących w Słowenii i Austrii.
Rok później dołączą do nich: Zjednoczone Królestwo, Irlandia, Finlandia, Izrael, Japonia, Litwa, Nowa Zelandia i Słowacja. W kolejnym roku obowiązek obejmie pracowników zarabiających w Norwegii, Belgii, Kanadzie i Danii.
Pracujesz w Austrii, ale wciąż masz polską rezydencję podatkową?
co oznacza rezydencja podatkowa?
Zgodnie z polską Ustawą PIT zasadą jest, że rezydentem podatkowym jest się w państwie zamieszkania – czyli tam, gdzie:
-
przebywa się większą część roku (ponad 183 dni w roku podatkowym) lub
-
posiada się centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych).
W przypadku wątpliwości w którym państwie osoba fizyczna jest rezydentem podatkowym, należy sięgnąć do reguł zawartych w odpowiedniej UPO.