• By Agnieszka Neuwald-Piecha
  • /
  • / Polska

Wśród przedsiębiorców panuje przekonanie, że pieczątka firmowa jest jak najbardziej konieczna przy prowadzeniu działalności. Nie wspominają jednak o podstawie prawnej, ale jej przydatności. I nie ma się czemu dziwić, bo oczywiste jest to, że jest ona przydatna przy wystawieniu dokumentów. Czy jednak pieczątka firmowa jest konieczna, czy można jej nie wyrabiać?

Istota prawna

Jeżeli mówimy tutaj o podstawie prawnej, to należy zaznaczyć, że polskie prawo nie wymaga od przedsiębiorców posiadania pieczęci firmowej. Niemniej jednak wiele banków, a także urzędów wymaga od nas jej posiadania przy procesie rejestracji czy też składania wszelkich deklaracji. Przedsiębiorcy, którzy poproszą urzędników o okazanie podstawy prawnej informującej o konieczności posiadania pieczęci, zazwyczaj wychodzą z tego starcia zwycięsko i muszą jedynie złożyć odpowiednie oświadczenie o jej nieposiadaniu. Nie zda to jednak egzaminu w wielu bankach, czy też firmach ubezpieczeniowych, które mogą stawiać własne wymogi co do posiadania firmowej pieczęci.

Jakie dane zamieścić na pieczęci firmowej?

Mimo wszystko wydaje się w związku z tym, że na firmową pieczęć warto jest się zdecydować, bo prędzej czy później nam się przyda. Jeśli doszliśmy do tego wniosku, przyjrzyjmy się znajdującym się na niej danym. Powinna ona bowiem zawierać:

– pełną nazwę firmy,
– adres siedziby,
– numer NIP,
– telefon kontaktowy, faks, adres e-mail, adres strony internetowej firmy.

Podsumowując, możemy wszystkich przedsiębiorców, którzy jeszcze swojej pieczęci nie mają zachęcić do jej wyrobienia. Spełnia ona bowiem nie tylko funkcję praktyczną, gdyż dzięki niej łatwiej i szybciej podpiszemy różne dokumenty, ale także reklamową. Jeśli natomiast chodzi o koszt jej wyrobienia, to wszystko zależy tutaj od wielkości i liczby znaków, które się na niej znajdują. Najmniejsze pieczątki wyrobimy już nawet za kilkadziesiąt złotych.

Skontaktuj się ze mną!

Potrzebujesz doradztwa podatkowego lub prawnego?