Czy wiesz, że jeżeli bezpodstawnie pobierasz Kindergeld w Niemczech to narażasz się nie tylko na konieczność zwrotu nienależnych Ci pieniędzy wraz z odsetkami, ale również na odpowiedzialność karną-skarbową za przestępstwo oszustwa podatkowego z § 370 niemieckiej Ordynacji Podatkowej, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5 albo kara grzywny??? Musisz wiedzieć, że wypełniając wniosek o świadczenie rodzinne tzw. Kindergeld podpisujesz oświadczenie, że wszystkie wskazane we wniosku dane są prawdziwe. Dotyczy to również takich kwestii jak np. miejsce twojej pracy, miejsce zamieszkania twoje i dziecka, wiek i edukacja dziecka. Są to bardzo istotne informacje, ponieważ m.in.…

Niemiecki urząd skarbowy -Finanzamt wzywa do rozliczenia się ! Czy zupełny brak reakcji na wezwania z niemieckiego urzędu skarbowego spowoduje, że urząd zapomni o podatniku? Mimo wezwań ze strony urzędu skarbowego, do np. rozliczenia podatku z uzyskanego w Niemczech dochodu ze stosunku pracy czy pobierania renty lub emerytury, niektórzy całkowicie uchylają się od obowiązku rozliczenia się z niemieckim fiskusem tj. złożenia zeznania podatkowego tzw. Einkommensteuererklärung sądząc, że lekceważenie urzędu pozwoli uniknąć dopłaty (ew. odsetek i kary). Niestety jest do bardzo złe myślenie, które po czasie z pewnością doprowadzi do kłopotów. Zwłaszcza dotyczy to osób, które posiadają…

Rozliczenie podatkowe w Niemczech obowiązkowe? Rozliczenie podatkowe dla osób zatrudnionych w Niemczech lub prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech jest obowiązkowe w następujących sytuacjach: Oprócz wynagrodzenia uzyskano dodatkowe świadczenia wyższe niż 410 euro na rok, np. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek wychowawczy, zasiłek chorobowy (przychody te są wprawdzie wolne od podatku, ale uwzględnia się je podczas obliczania stopy podatkowej) Oprócz wynagrodzenia uzyskano dodatkowe dochody, które przekraczają granicę 410 euro rocznie (np. za wynajem mieszkania) Uzyskano wynagrodzenie od kilku pracodawców, które nie zostało opodatkowane ryczałtem Uzyskano niestandardowe dochody, jak na przykład odprawa Małżonkowie pobierali zasiłek dla bezrobotnych i jedno…

Rozliczenie podatkowe dla osób zatrudnionych w Niemczech lub prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech jest obowiązkowe w następujących sytuacjach: Oprócz wynagrodzenia uzyskano dodatkowe świadczenia wyższe niż 410 euro na rok, np. zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek wychowawczy, zasiłek chorobowy (przychody te są wprawdzie wolne od podatku, ale uwzględnia się je podczas obliczania stopy podatkowej) Oprócz wynagrodzenia uzyskano dodatkowe dochody, które przekraczają granicę 410 euro rocznie (np. za wynajem mieszkania) Uzyskano wynagrodzenie od kilku pracodawców, które nie zostało opodatkowane ryczałtem Uzyskano niestandardowe dochody, jak na przykład odprawa Małżonkowie pobierali zasiłek dla bezrobotnych i jedno z nich zostało opodatkowane zgodnie…

Emerytura podstawowa dla najbiedniejszych W lutym 2020 roku rząd federalny Niemiec uchwalił reformę dotyczącą emerytury podstawowej (Grundrente) , która wejdzie w życie w styczniu 2021 roku. Co musisz o niej wiedzieć? W wyniku zmian Niemcy, którzy mimo lat pracy, otrzymują niewielką emeryturę zaczną otrzymywać nową podstawową emeryturę. Dla najbiedniejszych czeka spora zmiana. O ile średnio w ramach „Grundrente” emeryci zyskają 75-90 euro miesięcznie, to rekordziści dostaną nawet 400 euro. Łącznie z nowej emerytury skorzysta ok. 1,3 mln osób. To przede wszystkim osoby, które miały lub mają niskie zarobki i dziś są zagrożone ubóstwem. Świadczenie będzie finansowane…

Jeżeli prowadzisz firmę w Polsce, która świadczy usługi budowlane na terenie Niemiec musisz wiedzieć co to jest Bauabzugsteuer i czy nie będziesz musiał go płacić. Bauabzugsteuer to podatek od usług budowlanych, obowiązujący na terenie Niemiec, któremu podlegają firmy świadczące usługi budowlane. Według niemieckiego prawa są to wszystkie usługi służące tworzeniu, modernizowaniu, usuwaniu budowy, a także działania związane z naprawą instalacji gazowych i elektrycznych. Każdy, kto działa w budownictwie, nawet jeśli ma założoną polską działalność gospodarczą, musi zarejestrować się w niemieckim urzędzie skarbowym – Finanzamt – i uzyskać stamtąd zaświszczenie Freistellungsbescheinigung. Freistellungsbescheinigung to zaświadczenie służące zwolnieniu z…

Niemiecki podatek drogowy - Kfz-Steuer Prowadzisz w Niemczech firmę lub jesteś zatrudniony w Niemczech w oparciu o umowę o pracę, to jesteś zobowiązany do opłacenia podatku drogowego. W dodatku to na Tobie spoczywa obowiązek uzyskania informacji kiedy, gdzie i w jakiej wysokości podatek należy opłacić. Kierowca nie otrzyma żadnego urzędowego powiadomienia ani ponaglenia, lecz to nie zwalnia z tego obowiązku płacenia podatku drogowego. Dotyczy to także samochodów, które nie zostały przerejestrowane w Niemczech i poruszają się wciąż na polskich tablicach rejestracyjnych. Wystarczy, że posiadacie meldunek oraz zatrudnienie w Niemczech. Podczas kontroli drogowej kierujący powinien pokazać dokument…

obniżenie podatku VAT z 19% na 16% obniżona stawka będzie obowiązywać od 01.07.2020 do 31.12.2020 Niemiecki rząd federalny zdecydował się na obniżenie stawek podatku VAT do końca 2020 roku. Jest to jeden z elementów wartego 130 mld euro pakietu wspierającego gospodarkę w czasie koronakryzysu. Niemieccy parlamentarzyści przyjęli na wniosek rządu ustawę obniżającą stawki podatku od wartości dodanej – z 19 na 16 proc. oraz z 7 na 5 proc. Zmiany wejdą w życie 1 lipca i będą obowiązywać do końca 2020 roku. Niemiecki podatek VAT posiada dwa równolegle funkcjonujące określenia: Umsatzsteuer, w skrócie USt (określenie stosowane w niemieckich…

Święta oraz dni wolne od pracy w Niemczech 2020 Tabela, w której wyszczególnione zostały dni wolne obowiązujące na terenie całych Niemiec, jak i w poszczególnych landach. 01/01/2020 Środa Nowy Rok (Neujahr) Wszystkie landy 06/01/2020 Poniedziałek Trzech Króli (Heilige Drei Könige) Badenia Wirtembergia Bawaria Saksonia Anhalt 08/03/2020 Niedziela Międzynarodowy Dzień Kobiet (Internationaler Frauentag) Berlin 10/04/2020 Piątek Wielki Piątek (Karfreitag) Wszystkie landy 12/04/2020 Niedziela Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) Brandenburgia 13/04/2020 Poniedziałek Poniedziałek Wielkanocny (Ostersonntag) Wszystkie landy 01/05/2020 Piątek Święto Pracy (Tag der Arbeit) Wszystkie landy 08/05/2020 Piątek 75-lecie Wyzwolenia od Nazizmu (święto obchodzone jednorazowo tylko w tym roku!) Berlin…

Skrócony czas pracy oznacza, iż pracownicy pracują mniej godzin niż zwykle i niż jest to określone w umowie o pracę. Mogą być tego różne powody. Skrócony czas pracy jest wprowadzany przez firmy głównie w okresach spowolnienia gospodarczego, gdy przykładowo okresowo brakuje zamówień. Skrócony czas pracy może dotyczyć całej firmy lub tylko jej części. Kiedy firma może wprowadzić skrócony czas pracy? Skrócony czas pracy może zostać w Niemczech wprowadzony w firmach, które mają do czynienia ze znaczną utratą zleceń, przykładowo z przyczyn ekonomicznych lub z powodu nieuniknionego zdarzenia (np. powodzi). Przy czym przedsiębiorstwo musiało starać się zapobiegać…

Skontaktuj się ze mną!

Potrzebujesz doradztwa podatkowego lub prawnego?